Okolie mesta Bardejov

Od trinásteho storočia vlastnilo územie v okolí Bardejova niekoľko šľachtických a zemianskych rodín-Forgáčovci, Perényovci, Sirmayovci. Zachované sú kaštiele v Hertníku, v Giraltovciach, Raslaviciach i Marhani.


Zborovský hrad Nad dedinou Zborov sa vyníma zrúcanina majestátneho hradu. V stredoveku bol najsevernejšou baštou na hraniciach s Poľskom a strážcom obchodných ciest. Najstaršia písomná zbierka o hrade pochádza z roku 1250. Kráľ Belo IV. daroval vtedy hrad Ditrichovmu synovi Makovi, ktorý starý hrad prestaval a opevnil. Najznámejšími majiteľmi hradu a majetku na severnom pohraničí boli Cudarovci, Rožgonyovci a Šerédyovci, ktorí hrad v rokoch 1548-1601 renesančne prestavali a rozšírili o ďalšie dva okruhy opevnenia. Tým sa hrad stal jedným z najrozsiahlejších a najlepšie opevnených feudálnych sídel na Slovensku. Ďalšími majiteľmi hradu boli odbojní Rákociovci , ktorí stáli na čele protihabsburských povstaní. Hrad roku 1684 dobyli a zbúrali cisárske vojská.


Drevené kostoly predstavujú dokonalú harmóniu prírody a diela ľudového staviteľstva. Sú materiálnym a umeleckým odrazom špecifického historického vývoja v oblasti, kde sa prelína východná a západná kultúra.Západné umenie sa v týchto končinách začalo šíriť od konca trinásteho storočia po príchode francúzskej rehole cistercitov a nemeckých osadníkov. Bardejov s okolím sa stal jedným z najvýchodnejších bodov západnej kultúry.


Frička

Lukov

Tročany

Hervartov

Východná kultúra oddávna súvisí s rusínskym obyvateľstvom tohto územia. Reprezentujú ju pamiatky ikonopisnej tvorby a malebnej drevenej sakrálnej architektúry.

V okolí Bardejova sa nachádza šesť drevených kostolov východného obradu - v Krivom, Jedlinke, Fričke, Kožanoch a Tročanoch a najstarší zachovaný drevený kostol na Slovensku, ktorý nesie znaky západnej kultúry - rímskokatolícky kostol v Hervartove.


Jedlinka

Kožany

Krivé